Dnes je sobota, 24.september 2022, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dvadsiatnikov desí dospieť, je za tým fenomén krízy mladého veku

júl 21, 2022 - 08:17
Pojem kríza stredného veku sa v našej spoločnosti používa dosť často. Hovorí sa to napríklad o 40-ročnom mužovi, ktorý si zrazu kúpil motorku a našiel mladšiu partnerku, či o žene, ktorá podstúpila nejakú plastiku a začala chodiť s kamarátkami na párty. Vedeli ste však, že existuje aj kríza mladého veku, ktorá postihuje ľudí vo veku od 20 do 30 rokov?
Foto: 
shutterstock

Kríza mladého veku, inak povedané kríza štvrtiny života, je celkom čerstvý termín, a možno preto ste o ňom ešte nepočuli. Prvý raz bol použitý v roku 2001, no na Slovensku sa mu, na rozdiel od zahraničia, venuje len minimálna pozornosť. To však neznamená, že u nás ju mladí Slováci nezažívajú. Spätne sa v tom možno nájdete aj vy, prípadne si uvedomíte, že s niečím takým bojujú i vaše deti či blízki.

Kritická medzifáza života

Prechod z dospievania do dospelosti je často kritický, pretože jedna etapa života sa končí, a mladí ľudia začínajú „bojovať“ s rôznymi problémami a komplikáciami, ktoré zrazu nastanú. Po skončení školy musia robiť dôležité životné rozhodnutia ohľadom práce, financií, bývania a osamostatnenia sa či partnerských vzťahov. 

Veľa energie im zoberie práve nástup do zamestnania a adaptácia sa na profesijnú rolu. Najhoršie je, že to často ani nevedie ku kariérnemu postupu, ktorý by si želali. Je to tiež obdobie, kedy sa im zníži počet sociálnych kontaktov, jednoducho už nemôžu viesť až taký aktívny a ničím nespútaný život, ako keď boli tínedžeri.

Pochybnosti a strach zo zlyhania

V podstate sa dá povedať, že ide o krízu identity, pretože nastáva stresujúce obdobie, kedy musia mladí veľa vecí prehodnotiť a premyslieť si svoje ďalšie smerovanie v živote. Neraz to dokonca vedie k tomu, že o sebe pochybujú a majú pocit nedostatočnosti či zlyhania. Samozrejme, nemusí to nastať u všetkých, no takýto veľký krok a neistota ohľadom budúcnosti často v mnohých vyvolá stres, nepokoj, paniku alebo bezmocnosť. S negatívnymi pocitmi sa niekedy ani nevedia sami popasovať, čo môže vyústiť až do psychických problémov, úzkostí i depresie.

Asi prežívam krízu – čo teraz? 

Pri prežívaní krízy mladého veku by mohlo pomôcť niekoľko vecí. Výskumníci napríklad odporúčajú zmenu prostredia. Pretnete tým tak začarovaný kruh a viete začať odznova, prípadne úplne zmeniť svoj doterajší štýl života.

Dôležité je zostať pozitívny a snažiť sa byť rozhodným človekom – ak sa odhodláte zmeniť svoj život, napríklad dať zbohom priateľovi či nájsť si prácu, ktorá vás bude baviť, môže to byť pre vás zlomovým bodom.

Nájdite si v niekom oporu – môže to byť rodina, kamaráti či kolegovia. Najlepšie však bude, ak si nájdete človeka, ktorý vie čo prežívate, pretože si prešiel niečím podobným.

Premýšľajte o financiách – čím viac o nich bude vedieť, tým viac sa v tejto oblasti upokojíte. Možnosťou je navštíviť i finančné poradenstvo či semináre. V práci sa zas nebojte obrátiť na vášho mentora alebo sa zúčastniť rôznych stáží. Ak však cítite, že sami tento problém nezvládate, nie je hanbou vyhľadať pomoc odborníkov.

- - Inzercia - -