Dnes je sobota, 24.september 2022, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

FS Urpín oslávil 65. narodeniny vo veľkom štýle

september 18, 2022 - 11:52
Príbehom Jerguša Dobrotu, ktorý spája tance a spevy z okolia Banskej Bystrice, oslávil Folklórny súbor Urpín svoje 65 narodeniny. K sviatku im prišli zapriať nielen bývalí členovia súboru, ale i zástupcovia slovenských súborov či primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Medzi pozvanými nechýbala ani autorka projektu Slovenský deň kroja Mária Reháková.
Foto: 
Michal Bartek

„V Urpíne som už 25 rokov, z toho 16 rokov ako jeho vedúci, takže pre mňa je to v podstate dvojitá oslava. Program, ktorý sme pri príležitosti jubilea uviedli vznikal v podstate niekoľko rokov a som rád, že sa hosťom páčil,“ netajil nadšenie po skončení vedúci súboru Urpín Peter Pohančaník. „Ako súbor sme prvýkrát pripravili predstavenie, kde sú okrem tanečných, hudobných a speváckych čísel, aj herecké a divadelné vstupy vytvárajúce ucelený dej. Je to príbeh o ľudskom osude, ktorý všetci na vlastnej koži zažívame. Striedajú sa v ňom zlyhania a pády, avšak vždy vyhrá sila obyčajného ľudského bytia a túžba po šťastí a láske. Príbeh vypovedá o živote, o jeho cestách a šanciach, ktoré dostávame a nie je na ne nikdy neskoro,“ ozrejmuje dej príbehu.

fs_urpin_-_122.jpg

FS Urpín oslávil 65. narodeniny vo veľkom štýle
Foto: 
Ramon Leško

Radosť z úspechu „domáceho“ súboru netajil ani primátor Banskej Bystrice Ján Nosko: „V ľudskom ponímaní je 65 rokov vekom odchodu na dôchodok, ale to čo sme videli dnes bolo naozaj niečo skvelé, unikátne... A ako hovorím, tak ako hora Urpín patrí k mestu Banská Bystrica, tak folklórny súbor Urpín je rovnako súčasť tohto mesta a ja im prajem všetko dobré, veľa ďalšej inšpirácie, veľa nasledovníkov, nech tešia srdcia tak ako dnes, tak aj ďalším generáciám“.

fs_urpin_-_123.jpg

FS Urpín oslávil 65. narodeniny vo veľkom štýle
Foto: 
Ramon Leško

Za Slovenský deň kroja FS Urpín zablahoželala Mária Reháková. „Súbor Urpín a jeho vedúci Peter Pohančaník bol od začiatku vzniku podujatia Slovenský deň kroja pri nás, vždy podal pomocnú ruku, za čo mu veľmi ďakujem. Súboru prajem do budúcna veľa sily a inšpirácie a ako darček máme pre vás kalendár z dnešného večera a účinkovanie v najbližšom galavečeri Slovenka roka,“ povedala.

„V súbore tancujem už štyri roky a som tu naozaj veľmi rád. Je to hlavne pre to, že mám blízky vzťah k slovenským tradíciám,“ prezradil mladý tanečník Erik Kvak.

fs_urpin_-_26.jpg

FS Urpín oslávil 65. narodeniny vo veľkom štýle
Foto: 
Ramon Leško

Program Dobrota, pod režisérskou taktovkou Michaely Hubert, spája „remeselné tance“ z okolitých regiónov Banskej Bystrice. Je to príbeh mladého Jerguša Dobrotu, ktorý žil povrchným životom, nevážil si nič a až putovanie po kraji a remeslá ho zmenili a spravili z neho „nového človeka“. „Najťažší bol námet, aby to nebolo klišé. Bolo tu veľa náročných momentov, no nakoniec sme našli cestu a vznikol z toho tento program,“ spomína na proces tvorby režisérka.

fs_urpin_-_14.jpg

FS Urpín oslávil 65. narodeniny vo veľkom štýle
Foto: 
Ramon Leško

Folklórnemu súboru Urpín za celé vydavateľstvo BLAHOŽELÁME k významnému jubileu.

- - Inzercia - -