Dnes je štvrtok, 08.december 2022, meniny má: Marína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Lekárnička pripraveného rodiča

november 24, 2022 - 14:00
Určite s nami budete súhlasiť, ak povieme, že pri deťoch je lepšie byť pripravený na všetko. Odborníci pre Zdravie rodiny pripravili prehľad toho, čo je dobré mať vždy poruke.
Foto: 
shutterstock

NA PODPORU IMUNITY

Pediatrička, MUDr. Ivana Poradová upozorňuje, že imunitný systém malých detí je oveľa zraniteľnejší, pretože ešte nie je plne vyvinutý a vírusy alebo baktérie ho dokážu ľahšie napadnúť. Účinne ho môžeme podporiť dodržiavaním režimových opatrení akými sú pohyb na čerstvom vzduchu, úprava stravy a zdravá životospráva. „Imunitný systém môžeme podporiť aj homeopatickými liekmi, ktorými môžeme nielen predchádzať komplikáciám, ale pomôcť aj pri rekonvalescencii po chorobe,“ konštatuje lekárka. „Stavte na homeopatický liek, ktorý je skvelým pomocníkom v ochrane proti vírusom a používa sa ako podporný liek na liečbu chrípkových stavov ako sú horúčka, prechladnutie a bolesti,“ dopĺňa farmaceutka PharmDr. Viera Mazurová. Pri typických jesenných ochoreniach môžete doplniť detskú lekárničku aj o prípravok pri začínajúcej chrípke a ďalší proti kašľu, odporúča praktický lekár MUDr. Pavol Tibenský.

TIP: Častým príznakom infekcie dýchacích ciest u detí je kašeľ. Jeho liečba prebieha súčasne s liečbou základného ochorenia. Pri voľbe vhodných liekov do lekárničky pre škôlkarov a školákov dokážu najlepšie poradiť skúsení lekári a lekárnici.

AKO NA TRÁVIACE PROBLÉMY?

„Bolí ma bruško,“ veta, ktorú často považujeme za výhovorku ako sa vyhnúť škôlke alebo škole. Toto konštatovanie však netreba podceňovať, pretože so vstupom do kolektívu môžu u dieťaťa nastúpiť menšie či väčšie tráviace problémy spojené s úzkosťou, či nervozitou, so strachom až blokom vykonávať veľkú potrebu v cudzom prostredí a následnou zápchou alebo v súvislosti so zmenou stravy. V horších prípadoch môže ísť aj o prejavy nechutenstva, infekcie alebo potravinovej alergie. „V takýchto prípadoch je vhodné mať v lekárničke prípravok, ktorý pomáha zlepšiť trávenie a má rýchly nástup účinkov,“ odporúča pediatrička MUDr. Ivana Poradová.

NA DOBRÝ SPÁNOK

Rozrušenie pred spaním, nepravidelný spánkový rytmus, ťažké jedlá konzumované večer, sledovanie nevhodných filmov alebo hranie veku neprimeraných počítačových hier. Dieťa v predškolskom veku by malo spať okolo 11 hodín v pokojnej a tichej atmosfére. Strach zo škôlky či školy je u detí zvyknutých na rodinné prostredie prirodzený. Väčšina detí zvládne nástup do kolektívu bez problémov. V opačnom prípade sa treba rozprávať s dieťaťom, nebagatelizovať jeho pocity a povzbudzovať ho, že situáciu s našou podporou zvládne. Homeopatia poskytuje bezpečný a nechemický spôsob ako takéto problémy spojené s návštevou školy alebo škôlky zvládnuť.

PRE ZDRAVÚ POKOŽKU

Podľa primára Kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici MUDr. Tomáša Kopala je pri drobných poraneniach kože dobré mať v lekárničke účinné lieky. „Ideálne sú moderne pripravené homeopatické lieky s obsahom tradične používaných liečivých rastlín.“ Ak je narušený povrch kože a vznikne na nej plytká rana je vhodná dermálna masť. „Ide o masť s vysokým obsahom účinných rastlinných zložiek. Podporuje hojenie, pôsobí protizápalovo a vytvára bariéru, ktorá chráni kožu pred ďalším poškodením. A jej prednosťou je fakt, že obsahuje prírodné rastlinné antibiotické látky, ktoré sú pre deti bezpečné,“ vysvetľuje dermatológ MUDr. Tomáš Kopal. V prípade, ak povrch kože nie je poranený, ale dominuje pocit svrbenia alebo pálenia, napríklad po poštípaní hmyzom, odporúča odborník chladivý gél, ktorý sa ľahko rozotiera a chladí.

PROTI STRACHU

Každá zmena či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle je stresom a u detí to platí dvojnásobne. „Ak už v súvislosti s nástupom do kolektívu očakávame možné netypické reakcie v správaní dieťaťa, respektíve, ak je už zmena v správaní prirodzená, vynikajúcim homeopatickým liekom je prípravok používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku,“ konštatuje doktorka Poradová.

TIP: Koľko ochorení je už veľa? Deti vo veku 1 – 6 rokov môžu opakovane prekonať vírusové infekcie. Zdravému dieťaťu sa totiž imunita vyvíja do šiesteho roka života. Po tomto období zvyčajne nebýva tak často choré, ako v predškolskom veku, pretože imunitne je už zrelé.

FYZIOLOGICKÁ CHOROBNOSŤ DIEŤAŤA

  • DETI OD 1 – 5 ROKOV: 6 – 8 epizód infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom, dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov;
  • DETI OD 6 – 12 ROKOV: 2 – 4 epizódy infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom, dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov

- - Inzercia - -